27.06.2016 09:15 | Мр Бојан Стојнић
„Глас Крајине“ је орган Народне радикалне странке за Босанску Крајину. Почео је да излази 6. јануара 1925. у Бањалуци. Власник и уређивач листа био је Редакциони одбор са Костом Мајкићем и Драгутином Димовићем на челу, а одговорни уредник Душан Сабљић.
Програмски се лист залагао „за одржање оног стања и оног државног уређења, које је у нашем Видовданском Уставу обухваћено“. Другим ријечима, лист је био „за централно уређење Државе с једном Владом, једним парламентом и једном војском, остављајући народу широку самоуправу у општини, срезу и области, да се кроз те локалне институције упути и оспособи за послове који га чекају у парламенту и Држави“. На Србе, Хрвате и Словенце лист је гледао као на „један народ и по језику и по говору, мада с разним племенским обележјем, а мада нас, злом историјском судбином, деле и вера и верски обичаји“.
Као изборни радикалски лист, „Глас Крајине“ је у сваком броју на уводном мјесту доносио слику Николе Пашића и позивао народ да гласа за ову странку. Лист је оштро писао против Хрватске републиканске сељачке странке (ХРСС) и њеног вође Стјепана Радића, земљорадника, др Бранка Чубриловића, Мехмеда Спахе и Антона Корошеца. Оштру полемику водио је са дисидентском радикалском групом др Тоде Лазаревића и њиховим гласилом „Будућност Крајине“. Садржај листа је у потпуности страначко-политички.
Штампан је ћирилицом на фолио формату у Штампарији „Глас Крајине“ у Бањалуци. Излазио је два пута недјељно (уторком и петком). Престао је излазити 12. фебруара 1925. Укупно је изашло десет бројева.
„Будућност Крајине“
Лист је покренула дисидентска радикалска група др Тоде Лазаревића, адвоката из Бањалуке и бившег судије и народног посланика, који је био и власник листа. Лист је уређивао Редакциони одбор. Одговорни уредник био је Пантелија Мрђа.
Циљ му је био да помаже кандидатску листу др Тоде Лазаревића на изборима 1925, „да је брани и да се за њу бори. Програм људи око ове кандидатске листе програм је и нашега листа“, каже се у уводнику првог броја под насловом „Наш лист“.
„Будућност Крајине“ је излазила у Приједору од 24. јануара до 2. фебруара 1925. Изашла су само два броја у току избора. Лист је штампан ћирилицом, на фолио формату (2°), у загребачкој „Типографији“.
„Босанац“
„Босанац“ је био „радикални лист“, како је то стајало у поднаслову, односно орган Народне радикалне странке. Власник листа био је Издавачки одбор, а одговорни уредник С. Опујић. Лист је почео излазити 20. марта 1925. у Дервенти.
У уводнику првог броја, под насловом „На место програма“, каже се: „Мислимо да није потребно излагати програм нашег листа. Програм Народне Радикалне странке, биће и програм Босанца… Братство и једнакост, поклик је Радикалне Странке, и свима онима којима су ове речи драге, место је у њој. „Босанац“, као гласило радикала, држаће се чврсто програма радикалне странке, и према томе, неустрашиво ће се борити за извршење њеног програма, и за очување наше земље“, каже се на крају уводника. Лист је био намијењен „углавном сеоском свету, те је према томе врло подесан за огласе наших трговаца“.
Излазио је три пута мјесечно. Штампан је ћирилицом и латиницом, на четири стране, у Штампарији „Туцовић“ у Београду. Престао је излазити 30. новембра 1925, након 22. броја.
„Јединство“
„Јединство“ је политичко-информативни лист „без одређене партијске боје“. Власник, издавач и уредник листа био је Урош Јовановић. Лист је штампан ћирилицом и латиницом, на четири странице фолио формата, у бањалучкој Штампарији „Глас Крајине“. Излазио је нередовно од 1925. до 1926. Сваки број пагиниран је засебно.
„Слога“
„Слога“ је лист за политику и поуку и орган Народне радикалне странке Бихаћке области. У почетку је издавач листа био Бошко Н. Зељковић, а од броја 4 (1926) Јово Бабић, др Симо Илишевић и др Пајо Тимотијевић. Лист је почео да излази 26. новембра 1925. у Босанској Крупи, а уређивао га је Бошко Н. Зељковић.
„Слога“ је штампана ћирилицом, на фолио формату, у београдској штампарији „Народна самоуправа“. Лист је излазио једанпут мјесечно. Сваки број пагиниран је засебно, обично по четири стране. Лист је након деветог броја престао излазити у јулу 1926.
Мр БОЈАН СТОЈНИЋ, архивски савјетник, директор Архива Републике Српске
http://www.glassrpske.com/plus/istorija/ZAPISI-IZ-ARHIVA-Stampa-u-Bosanskoj-Krajini-1906-1941-Glas-Krajine-list-narodnih-radikala/212249.html
Донирајте или се рекламирајте на „Срби у Босни и Херцеговини кроз епохе и судбине“ једином сајту на свијету који описује живот нашег народа на просторима БиХ од насељавања Срба у 7. вијеку до одбрамбено-отаџбинског рата а кроз призме политичке, културне и духовне историје.