ЈЕДАН ДОКУМЕНТ КОЈИ ГОВОРИ О ОДНОСУ ЧЕТНИКА И УСТАША

Подели:

Један од највећих фалсификата везаних за Други свјетски рат, на просторима бивше Југославије, јесте наводно савезништво између усташког покрета и Југословенске војске у отаџбини, у народу знаних под именом четници. До данас, у дијелу стручне јавности, још више ширих народних маса, овај фалсификат важи за историјску чињеницу око које нема дискусије. Без познавања историјске грађе, војне тактике и односа зараћених страна, идеолошке нетрпељивости између комуниста и ројалиста итд, не узимајући у обзир огромно страдање српског народа у НДХ, – привремене тактичке договоре или контакте између четника и усташа, или пак очајничко настојање да се на све могуће начине српски народ спаси од усташког ножа, – присталице теорије о усташко-четничком савезништву, истрајавају у одбрани овога историјског фалсификата.

Међутим, историјска изворна грађа, настала у крилу усташког покрета, четнички документи, документи војске нацистичке Њемачке, италијанских фашиста, па и документи партизанског покрета, побијају ову теорију. Овдје доносимо дио једног усташког документа, који говори о четницима око Бања Луке, а који су од стране комунистичке пропаганде оптужени, да су заједно са усташама, домобранима, и нацистима, учествовали у великој офанзиви на Козару од 10. јуна 1942 – 17. јула 1942. Одмах да кажемо, да четника на Козари у то вријеме није било, а о томе свједоче и комунистички документи и послијератна литература, у којој се четници не наводе у списковима непријатељских јединица на Козари, па тако нема ни података о четничким жртвама на Козари, док их има за усташке, домобранске и нацистичке јединице.

Документ о којем је ријеч носи наслов: „ZAPOVJEDNIČTVO USTAŠKE VOJNICE – Postrojbeni odjel, Izvještaj zapovjednika VIII. ustaške djelatne bojne, NEZAVISNA DRŽAVA HRVATSKA, ZAPOVJEDNIČTVO 8. USTAŠKE BOJNE, Broj: 2242, Banja Luka, 7. studenog 1942.“ Дио документа који говори о четницима гласи:

„Četnici

Iznad Banja Luke sjevero-istočno i južno lijevo i desno četnička područja. Četničke postrojbe su iz dana u dan sve jače….(nečitko)… redova dolaze sa oružjem velike skupine razbojničke i pljačkaške koje su pod imenom /partizana“ klale i ubijela sve, što je ….(nečitko)… krajevima. Danas su oni četnici i bore se za Kralja ….(nečitko)… Ulaze u Banja Luku naoružani, te se prijeti…(nečitko)… Izazivaju hrvatsko domobranstvo, psuju mater Poglavniku i ustašama. Prijete se da će poklati sve ustaše i ne priznaju Nezavisnu državu Hrvatsku.

PJEVAJU PJESME:

‘Dok je nama domobrana, biti će nam Bosna hrana’.

U uredima i u selima imaju slike Kralja Petra i krvoloka hrvatskog naroda Aleksandra. Da se to spriječi, potrebno je da se u Banja Luku šalju jake novačke ustaške postrojbe, koje će vršiti izobrazbu u Banjoj Luci, a stare ustaške postrojbe da u jednom lanačnom obruču četničko područje i da zaštićuju hrvatsko pučanstvo i sve više …. obruč oko četnika. …“.

Видимо да су четници и усташе у непријатељским односима. Спомињу се злочини устаника –четника, којих је било, али се не наводи да је тим злочинима претходио покољ српског становништва у Босанској Крајини. Са друге стране, за комунистичку пропаганду, четници су били у исто вријеме и српски националисти, и великосрпски шовинисти, и сарадници нациста и усташа, и српске усташе, итд. Јасно је да се ове оптужбе међусобно побијају, јер како великосрпски шовинисти могу да „сарађују са усташама“ и „лиферују српско месо за усташку клаоницу у Јасеновцу“? Треба нагласити, да постоје и партизански документи из којих се види да обични припадници партизанске војске са одређених подручја Босанске Крајине, који су углавном били сељаци као што су то били и припадници четника, нису сматрали четнике за своје непријатеље, бар не у прве две године рата. Пропаганда и међусобни сукоби партизана и четника, довели су до развоја нетрпељивости па у неким случајевима и мржње између ових војски.

За западне савезнике, четници су били савезници и антифашисти. О овој теми још увијек се воде жестоке полемике у историографији, али је сигурно да све више испливавају чињенице које говоре против теорије о усташко-четничком савезништву.

 

АУТОР: Борис Радаковић

Донирајте или се рекламирајте на „Срби у Босни и Херцеговини кроз епохе и судбине“ једином сајту на свијету који описује живот нашег народа на просторима БиХ од насељавања Срба у 7. вијеку до одбрамбено-отаџбинског рата а кроз призме политичке, културне и духовне историје.
Подели:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *