Будимир Соколовић

Подели:

Будимир Соколовић (1910—1945) је био православни протојереј СПЦ-а и вјерски референт Врховне команде Југословенске војске у отаџбини, а који је настрадао од комунистичког прогона, након хапшења.

Свештеномученик Будимир Соколовић, рођен је 1910. године у Тегарама код Братунца. Године 1931. завршио је „Богословију“ на Цетињу, а следеће године је рукоположен за ђакона и свештеника. Године 1942. служио је у златиборском архијерејском намјесништву, одакле се са Златибора повукао заједно са војском Драгољуба Драже Михаиловића.

Завршетак рата проту Будимира Соколовића затиче у Аранђеловцу, у којем га нова комунистичка власт хапси заједно са ђаконом Бошком Живадиновићем и протојерејем Светоликом Швабићем. Након хапшења, најпре су пребачени у Калиновик, а затим у мало мјесто Миљевина надомак Фоче. Без конкретне оптужнице и без суђења, свештеници су звјерски мучени и потом убијени, а онда бачени у јаму Понор која се налази у близини пута Миљевина-Фоча. Заједно са њима, у ову јаму је такође бачено и више хиљада млађих припадника Југословенске војске у отаџбини (неке извори говоре о двадесет и двије хиљаде) , који су након предаје стрељани од стране партизана.

Јама у коју су свештеници бачени је у првим поратним данима дјелимично закопана хиљадама тона јаловине из оближњег рудника. Како се јама налази у непосредној близини магистралног пута који води ка Фочи, без обзира на покушај заташкавања овог злочина, отвор јаме је и данас видљив.

Свети архијерејски сабор Српске православне цркве, на приједлог Митрополита дабробосанског Николаја и приложену документацију протојереја-ставрофора Васка Соколовића [3], унука проте Будимира, канонизовала је свештенослужитеља Будимира Соколовића, дана 15. маја 2005. године у манастиру Житомислић.

Спомен Светог свештеномученика Будимира Соколовића и других свештеника пострадалих у току Другог свјетског рата од комунистичког режима, из Митрополије дабробосанске и милешевске, обиљежава се 11. јула по новом календару.

 

АУТОР: Раденко Ђоковић

Чланак је прво објављен на Википедији.

Донирајте или се рекламирајте на „Срби у Босни и Херцеговини кроз епохе и судбине“ једином сајту на свијету који описује живот нашег народа на просторима БиХ од насељавања Срба у 7. вијеку до одбрамбено-отаџбинског рата а кроз призме политичке, културне и духовне историје.
Подели:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *