ХЕРОЈИ У БИЈЕЛИМ МАНТИЛИМА

Подели:

БРЧАНСКА БОЛНИЦА-ХИРУРГИЈА: Интервенција након гранатирања Брчког

Црни дим помијешан са прашином изнад Брчког још увијек се није спустио, а у Болници „Св. Василије Велики” зазвони телефон. Медицинска сестра Марија диже слушалицу, са друге стране уплакани женски глас тражи помоћ.

Ракетни пројектили испаљени од стране хрватске војске са територије Републике Хрватске, поново су, по ко зна који пут у Брчком посијали смрт.

Кола хитне помоћи довозе повријеђене. На носилима је и полумртав младић којег је гелер директно погодио у срце. Ужурбано га стављају на операциони сто. Сигурна рука др Драгана Пајића прецизно прави рез на грудима младића. Након једног сата операција је успјешно завршена.

-Ово је пети случај прострела кроз срце који смо од почетка рата до данас у овој болници успјешно обавили-перући руке послије операције задовољно прича др Пајић.

Екипе љекара и помоћног особља у Општој болници у Брчком увијек су у пуној приправности, спремне да на сваки позив притекну у помоћ сваком коме је она потребна. Њихово радно вријеме је 24 часа дневно.

 

НИСМО РАЗМИШЉАЛИ О ПРИЗНАЊИМА

– Нико од нас није размишљао ни о каквим признањима, радили смо и радимо онако како мислимо да треба радити у једној оваквој установи. Сва та признања човјек мора признати да годе. То је сатисфакција за сав труд који су радници болнице пружили од првог дана рата. Посебно нам представља задовољство, чињеница да је др Караџић то признање додијелио на приједлог команде ИБК. То је највише признање свим радницима болнице – истакао је помоћник директора болнице господин Неђо Илић.

Брчанска Болница „Св. Василије Велики” смјештена је на излазу из града уз саобраћајницу која од Крајине води за Југославију. Када су планули први сукоби у граду болница је пала у руке муслиманских екстремиста, али брзом интервенцијом српских бораца нашла се у српским рукама. Дуго времена је била готово на првој борбеној линији, сада када је линија километар и по даље болница се и даље често нађе на мети муслиманских и хрватских пројектила.

– Са оскудном опремом у врло тешким условима, често и у подруму, оперисали смо и по 18 часова дневно – каже др Пајић. – Сада је боље, болница је опремљена савременим апаратима за најсложеније хируршке захвате.

Успјешном раду болнице допри- нио је ентузијазам њеног особља, ка- ко првог дана рата тако и данас, а по- себно треба захвалити докторима Драгану Нинковићу, Драгану Пајићу, Неђици Манчић, Душану Зобеници, Милораду Тешићу, Зорану Петро- вићу, као и медицинским сестрама и лаборантима.

 

ДАНОНОЋНО У ОПЕРАЦИОНОЈ САЛИ

Болница се снабдијева првенствено захваљујући помоћи хуманитарних организација и појединаца који довозе помоћ у лијековима, санитетском материјалу и храни.

– Захваљујући великој помоћи, коју смо добили са стране до сада смо ставили у функцију интерно одјељење, психијатрију, педијатрију, гинекологију и стоматологију, пратеће дијагностичке службе са рентгеном, лабораторијом и трансфузијом. У саставу нашег центра ради и Дом здравља са хитном службом, дјечијим одјељењем гдје се редовно врши преглед и вакцинација дјеце, покренута је и фармацеутска дјелатност са двије болничке и једном градском апотеком – рекао је на крају господин Илић.

 

Донирајте или се рекламирајте на „Срби у Босни и Херцеговини кроз епохе и судбине“ једином сајту на свијету који описује живот нашег народа на просторима БиХ од насељавања Срба у 7. вијеку до одбрамбено-отаџбинског рата а кроз призме политичке, културне и духовне историје.
Подели:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *