На муслиманском активном Агића гробљу у варошици Корају, у околини Лопара, налази се један нишан у облику стуба, са ћириличким натписом који је пренесен са оближњег локалитета стећака. Натпис је уклесан на једној широј страни споменика. У њему се каже да ту на својој баштини лежи Петко Рајковић и да му је спомен поствио отац Рајко (Стуб се налазио пред зградом О.Ш. али га сада више тамо нема).
О сахрањеном Петку и његовом оцу немамо података. Из текста натписа се види да је Петко укопан на својој баштини, што значи да се ради о угледнијем човјеку који је посједовао насљедно земљиште. Петко је добио презиме по оцу Рајку који је надживио сина.
Натпис је значајан и због тога што се у њему први пут спомиње име насеља Корај. Турци су затекли Корај као средиште средњовиојековне жупе, коју су претворили у нахију са истим сједиштем.
По облику споменика и слова натписа највјероватније је да овај стуб са натписом потиче из ХV вијека.
Натпис:
АСЕ ЛЕЖH
ПЕТКО РАH
КОВHЋ NА С
ВОωH БАШТ
HNH КОРА
Ю СH БHГ
ПОСТАВ
ωЦ РАHКО
Превод на модерни српски језик: Овдје лежи Петко Ранковић на својој баштини Корају, овај биљег постави отац Ранко.
ИЗВОР: Мраморје
ПРИРЕДИО: Војин Спасојевић
Донирајте или се рекламирајте на „Срби у Босни и Херцеговини кроз епохе и судбине“ једином сајту на свијету који описује живот нашег народа на просторима БиХ од насељавања Срба у 7. вијеку до одбрамбено-отаџбинског рата а кроз призме политичке, културне и духовне историје.