Мајкић је крајем јуна 1906. обновио лист „Наш живот“, и он је поново имао карактер културно-политичко-социјалне ревије. У поднаслову листа стајала је крилатица: „Просвјетом слободи. Паметним радом напретку“.
Лист „Наш живот“ је културно-политичка и социјална ревија, коју је покренуо Коста Мајкић 31. марта 1905. у Сарајеву. Циљ му је био да ради „на васпитавању и образовању Срба у Босни и Херцеговини“, да „шири здраве и савремене појмове“ о друштву и утиче на материјално и културно јачање српског народа у условима аустроугарске окупације. У Сарајеву је до 15. октобра 1905. изашло првих 12 бројева. Са Мајкићевим пресељењем у јесен 1905. у Бањалуку за епархијског референта, лист није једно вријеме излазио.
А кад је Мајкић крајем јуна 1906. обновио лист „Наш живот“, он је поново имао карактер културно-политичко-социјалне ревије. У поднаслову листа стајала је крилатица: „Просвјетом слободи. Паметним радом напретку“. Као наставак сарајевског листа, бањалучки „Наш живот“ означен је другом годином свога излажења. Власник и уредник, а вјероватно и аутор највећег броја чланака, био је К. Мајкић. Његова улога и у уређивању листа и у његовом уступању мјеста борбеније политичке оријентације била је очита. Сарадници листа били су Васо Кондић и Јово Г. Поповић.
У уводнику листа стајао је сљедећи текст: „Бања Лука први пут ево добива своје јавно гласило и то, хвала Богу, гласило које ће се ставити у службу народних интереса. „Наш живот“ отворити ће своје ступце свакоме народном пријатељу који је вољан своје душевне силе посветити напретку свога народа. Лист се ни по коју цијену и ни на који начин неће ограничити само на уске границе Крајине, него ће пажљиво пратити све што се догађа у цијелој Босни и Херцеговини, и дизаће свој глас противу сваког насртаја на интересе и светиње народа у овој земљи“.
„Наш живот“ је излазио два пута мјесечно. Штампан је ћирилицом, на октав формату (29 х 21 цм), у штампарији Спиридона Угреновића у Бањалуци. Тираж листа износио је 850 примјерака, а у години обнове имао је 691 претплатника. Престао је излазити у прољеће 1907.
„Отаџбина“
„Отаџбина“ је политичко-информативни лист, орган новоформиране Кочићеве групе, која је била присталица радикалног рјешења аграрног питања у БиХ. Први број листа изашао је на Видовдан 1907.
Власник и издавач листа био је Вукосав Груберовић, главни уредник Петар Кочић, а одговорни уредник Васо Кондић. Међу првим сарадницима у Отаџбини су Коста Мајкић, Светозар Зрнић и Јово Г. Поповић, а касније Шпиро Боцарић, Тодор Лазаревић и Драгомир Јанковић. Главна покретачка снага листа био је Петар Кочић.
У уводнику првог броја изложен је, под насловом Наша ријеч, програм „Отаџбине“: борба против апсолутистичко-полицијског система, борба за „потпуну автономију са репрезентативним системом и одговорном владом“,тражење „све оне грађанске и политичке слободе без којих се не да ни замислити уставан народни живот“, борба „против сваке експлоатације наше земље на нашу штету“ јер „је ово наша земља“ и „све њезино богатство у првом реду припада нама, синовима ове земље“, рјешење најважнијег аграрног питања на начин да „неће претрпити штете ни кмет, ни ага“, настојање да се „маси народној олакшају и ублаже данашње љуте социјалне биједе у свим гранама народног живота“, обраћање посебне пажње „запуштеном и запарложеном пољу народне просвјете, рад на ревизији Православне-црквено-просвјетне уредбе која „не одговара никако интересима народним“, исповиједање увјерења „да су Босна и Херцеговина, по свом националном обиљежју српске земље“, уз захтјев свим домаћим елементима „да се залажу за ову нашу заједничку „Отаџбину“ и да за њено добро и срећу жртвују све што се може с правом захтијевати од поштених и честитих грађана једне земље“, посебно истичући да ће „чувати слогу и поштени споразум са браћом Муслиманима“, тражити „ослонца и пријатељства и преко границе БиХ“, пратити“све појаве у животу наше браће Срба у другим земљама, исто тако и других наших сродника на словенском Југу и проповједати и снажно истицати идеју Југословенске Заједнице“. Изложени програм не оставља ни најмање сумње у политичку боју листа. „Отаџбина“ се отворено залагала за опозиционо дјеловање против аустроугарске власти и заступала интересе српског народа.
Штампана је ћирилицом, на фолио формату (54 х 36 цм) у Штампарији Спиридона Угреновића у Бањалуци. Њен тираж је био 2.000 примјерака и имао је 760 претплатника. Лист је излазио петком, на четири до шест страна. Престао је да излази 27. марта 1908.
Мр Бојан Стојнић, архивски савјетник, директор Архива Републике Српске
http://www.glassrpske.com/plus/istorija/Zapisi-iz-arhiva-Stampa-u-Bosanskoj-Krajini-1906-1941-Nas-zivot-Koste-Majkica/207806.html
Донирајте или се рекламирајте на „Срби у Босни и Херцеговини кроз епохе и судбине“ једином сајту на свијету који описује живот нашег народа на просторима БиХ од насељавања Срба у 7. вијеку до одбрамбено-отаџбинског рата а кроз призме политичке, културне и духовне историје.