ЗЛАТНИК КРАЉА СТЕФАНА ТВРТКА I КОТРОМАНИЋА

Подели:

zlatni-novac-kralja-tvrtka-I-avers  zlatni-novac-kralja-tvrtka-I-revers

Краљ Твртко I Котроманић, након свога крунисања за краља Срба, своје краљевање обиљежио је и ковањем златног новца, а за сада је то једини познати златни новац српског средњег вијека. Твртков златник пронађен је у тврђави Милешевац, изнад манастира Милешева. Златник су 1935. године, случајно пронашли сељаци из села Хисарџика недалеко од Пријепоља: Абиб Хоџић, Смајо Баринац и Рустем Ризвановић. Златник је пронађен поптуно нов, као да је тек из ковнице изашао, што значи да је вјероватно кован на том мјесту, и такође, да је кован у част Твртковог крунисања круном Немањића.

Пречник златника је 30 мм, дебљина 1 мм, тежина 14.05 гр, финоћа злата 0.980. Златник изгледа овако: на аверсу у средини налази се пропет лаво кренут на десно, око њега натпис „MONETA AUREA REGIS  STEPHANI“ односно у преводу „Златни новац краља Стефана“. На реверсу у средини налази се грб Котроманића који су узели након Твртковог крунисања за краља, а изгледа овако: при дну нагнут надесно налази се штит, подељен попречним хоризонталним линијама на два дијела. У сваком дијелу налазе се по три крина (љиљана), у доњем дијелу у једној линији, а у горњем дијелу у виду троугла. Над штитом је шљем са плаштом, који пада задњом страном шљема. Над шљемом је постављена круна од три крина, а изнад круне челенка. Око овога грба иде натпис „GLORIA TIBI DEUS SPES NOSTRA“ или у преводу „Слава теби Боже надо наша“.

Приказ пропетог лава на аверсу златника могуће да има везе са Неманићима, које су Котроманићи наљедили. Наиме, посљедни Неманић на српском трону, цар Стефан Урош V Немањић (Урош Нејаки), служио се печатом на којем је био лав. У латинским описима тога печата говори се о „littera domini imperatoris cum bulla leonis“.Нажалост, данас се не зна какав је то печат био и да ли лав можда претставља грб Немањића. Јиричек је био мишљења да се ради о античкој геми, којом се цар Урош служио као печатом на својим писмима. Употребом геме са лавом временом је могло створити увјерење да тај лав има везе са Немањићима, па га је Твртко могао преузети са преузимањем њиховог права на српски престо.

Занимљива је чињеница, да у нашим грбовима насталим од краја XVI вијека, грб Котроманића се приказује као штит на ком се налази пропет лав окренут у десно. Такав примјер имамо у сложеном грбу српских царева, Душана и Уроша, и у грбовницима код Орбинија. У грбовницима има додуше много грбова који су плод маште, али и таквих који почивају на реалној историјској подлози. На осново Твртковог златника, видимо да је пропети лав употребљиван у држави Котроманића као хералдички знак и то од времена краља Стефана Твртка IКотроманића.

ПРИРЕДИО: Борис Радаковић

Текст преузет са адресе: http://www.plemenito.com/sr/zlatnik_kralja_stefana_tvrtka_i_kotromanica_/o37

Донирајте или се рекламирајте на „Срби у Босни и Херцеговини кроз епохе и судбине“ једином сајту на свијету који описује живот нашег народа на просторима БиХ од насељавања Срба у 7. вијеку до одбрамбено-отаџбинског рата а кроз призме политичке, културне и духовне историје.
Подели:

1 коментар

  1. Помозите, да се чињенице о стварању вештачке несрпске бошњачке нације сазнају. О томе сам написао књигу „Бивши Срби Бошњаци – богумила није било“, али државне установе у Београду и Бањалуци не показују вољу за њу, те је чита једва неколико десетина случајних купаца. Књига се може набавити код Издавача „Мирослав“ у Београду, Гоце Делчева 15, тел 011/297-0875; mirmi011@gmail.com На назначеној адреси се књига може купити радним даном од 16,00 до 18,00 часова – недалеко од хотела „Југославије“.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *