Када боље погледамо ову карту, видимо на њој уцртане двије Козаре раздвојене измишљеном ONWIZZE FLU. На ушћу Уне (WANA FLU.)уписан је IESSENOCZ (Јасеновац). На Уни је и DUBITZ, али и DOBITZA сјевероисточно од Козаре. GRADISKIA TURCICUM је тако, јер је већ 1535. год. Градишка пала под Турке. На ријеци Крупи (KRUPA FLU.) су ROYZURA (Козарац) и MASTIENEZA (Моштаница) што није тачно. Ту се налази и NABIN (Нови), али и као NOBIN под другом Козаром. Ту је и MEDIZERE што је с W окренутим у М, WEDIZEVE, тј. Водичево на Уни. WAZWICZ је непознато мјесто, које се јавља и на каснијим картама, можда Бачвани код Костајнице. На ушћу ONWIZZE у Саву уписан је KOWACZ TURCICUM (турски Кобаш), а уза Саву RHASTIA (касније HRASTIN) и KLETHYNA, који су непознати. На сјеверном дијелу Козаре уписан је град ORYWAZ (Врбас), а у равници испод Козаре и EZIC, што је Осик или Осијек, знан од 1334. год., који је, као што му и име каже, био дрвени кастел, а налазио се на Градини у селу Вакуфу. WEXAN и ZWEZAN су Звечај, ZOKOLO је Соколово, OB. и NID. WAXICZ су можда Бочац, STERNICZA је непозната. WANIA и WANYALUKA су Бања Лука. MEDIERES је исто што и MEDIZERE. SWYNAR је Свињар (Србац). SLOBOTZMA је по Игору Илијеву љевчопољска СЛОБОШТИНА. Град Љевач је опет уписан двапут, као LEWACZ између Врбаса и Саве, и као тврђава LEMAX под источним бријегом Козаре. И овдје је W окренуто у М.
Герхард Кремер, познатији као Меркатор (1512-1594), био је фландријски картограф, који је картографију унаприједио и поставио на научне основе. Ипак, његова карта “Sclavonia, Croatia, Bosnia cum Dalmatiae Parte“,вјероватно из или око 1570. год., у приказу је нашега краја врло нетачна и произвољна, а рађена је компилацијом ранијих, сада незнаних карата. Понеки испретурани подаци с карте данас су готово комични. Покушајмо ипак донекле разумјети овај детаљ Меркаторове карте.
Аутор: Борислав Касагић
Донирајте или се рекламирајте на „Срби у Босни и Херцеговини кроз епохе и судбине“ једином сајту на свијету који описује живот нашег народа на просторима БиХ од насељавања Срба у 7. вијеку до одбрамбено-отаџбинског рата а кроз призме политичке, културне и духовне историје. 2018-02-24