Република Српска је 1992. направила реструктуру југословенског образовног система и конституисала четири јавна универзитета, под чије окриље су удружени сви факултети који су се након оснивања Републке Српске нашли на њеној територији, као и они факултети који ће се у наредним мјесецма издвојити из универзитета чије је сједиште остало на територији тзв. Републике Босне и Херцеговине. На основу изгласаних Одлука Народне скупштине Републике Српске издвојен је одређен број факултета који су свој рад наставили на територији републике. Универзитет у Источном Сарајеву, под именом Универзитет у Сарајеву Републике Српске, основан је 14.септембра 1992. године одлуком Народне скупштине Републике Српске.
Том одлуком потврђене су раније одлуке власти Републике Српске према којима је Универзитет у Источном Сарајеву сукцесор Универзитета у Сарајеву (1949—1992), којег је, усљед Одбрамбено-отаџбинског рата 1992.године морало да напусти више стотина наставника и сарадника, као и више хиљада студената српске националности. Слична ситуација била је и на другим универзитетима у БиХ, који су се налазили на територији муслиманско-хрватске федерације, данас ФедерацијеБиХ, посебно на универзитетима у Мостару и у Тузли. Захваљујући ентузијазму и патриотизму српских наставника и сарадника са поменута три универзитета, као и израженој вољи народа и власти Републике Српске, основани су факултети више школе и академије у Илиџи, Вогошћи, Палама, Зворнику, Бијељини, Брчком, Добоју, Требињу, те ревитализована васпитно-образовна, научна, истраживачка, духовна и умјетничка дјелатност у свим већим општинама у источном дијелу Републике. Данас ти факултети и академије чине темеље и стубове интегрисаног Универзитета у Источном Сарајеву.
- Универзитет у Сарајеву Републике Српске
Први кораци ка оснивању Универзитета у Сарајеву Републке Српске, касније Универзитет у Српском Сарајеву, а данас Универзитета у Источном Сарајеву, учињени су на сједници Народне скупштине Републике Српске од 14. септембра 1992. године, када је донесена Одлука о издвајању високошколских установа из Универзитета у Сарајеву[1], чиме је одлучено да се факултети, умјетничке академије и више школе чланице дотадашњег Универзитета у Сарајеву, издвајају из тог Универзитета и удружују се у Универзитет у Сарајеву Републике Српске. Ти факултети и умјетничке академијесу:
- Академија ликовних умјетности, Одлуком Министарства образовања, науке и културе, Владе Републике Српске из 1995. године добила је сагласност за наставак рада, као издвојене чланица Универзитета у Сарајеву и уједно је постала чланица новооснованог Универзитета у Сарајеву Републике Српске. Сједиште академије је премјештено у Требиње.
- Економски факултет,основан је 1952. године уредбом тадашње Владе Народне Републике БиХ. Факултет, који је био смјештен у згради Правосудне палате у Сарајеву, на адреси Обала војводе Степе, од академске 1992/1993 свој рад наставља у Палама.
- Електротехнички факултет, са редовном наставом почиње децембра 1961. године, а 1975. године сели у нову зграду у насељу Лукавица, које сада припада општини Источно Ново Сарајево, гдје је и данас смјештен, и уједно представља једини факултет који није мијењао сједиште након издвајања из Универзитету у Сарајеву.
- Филозофски факултет, јеобноввио рад у Паламаратне 1993. године, а насљедник јеФилозофскогфакултетаизСарајева, основаног 1950. године.
- Факултет физичког васпитања и спорта, јенаставиораднаосновуОдлукеНароднескупштинеРепубликеСрпске, од октобра 1994. годинекада је донешенаОдлука о давањусагласностизаобнављањерада Факултетазафизичкукултуру у Палама. СвојекоријенеФакултетфизичкогваспитања и спортаналази у Средњојфискултурнојшколи, Вишојпедагошкојшколи, Високојшколизафизичкукултуру, Заводузафизичкукултуру и Заводузаспортскумедицину. Овенаучно-образовне и васпитнеустановеегзистиралесу у СарајевупослијеДругогсвјетскограта.
- Машински факултет, је основан у Сарајеву 1961. године, а Одлуком Народне скупштине Републике Српске о издвајању високошколских установа из Универзитета у Сарајеву, Машински факултет у Српском Сарајеву наставио је са радом у Вогошћи под називом: Универзитет у Сарајеву Републике Српске, Машински факултет Српско Сарајево – Вогошћа. Одлуком Министарства просвјете и културе, сједиште Факултета је 1996. године пребачено у Пале. Након привременог смјештаја на Палама, трајно сједиште Факултета је у Источном Новом Сарајеву.
- Музичка академија, је након издвајања из Универзитета у Сарајевупочеласарадомшколске 1994/1995. године, натериторијиопштинеИлиџа, а од 1996. годинепросторијеМузичкеакадемијеналазесе у зградиЕлектротехничкогфакултета у ИсточномСарајеву.
- Медицински факултет, јеоснован 1944. године, каопрвависокошколскаустанова у Босни и Херцеговини, а континуитетрадајеуспостављенје године. Министарствообразовања, науке и технологијеРепубликеСрпске 15.10.1993. годинедоносиОдлуку о наставкурадаМедицинскогфакултета у СарајевуРепубликеСрпске, сасједиштем у Србињу/Фочи.
- Пољопривредни факултет, је основан УредбомМинистарствапросвјетеКраљевинеЈугославијеод 21. марта 1940. годинекаоПољопривредно – шумарскифакултетсасједиштем у Сарајеву.РјешењемМинистарстваобразовања, науке и културеВладеРепубликеод 28.11.1994. године, утврђеноједаПољопривреднифакултетУниверзитета у СарајевуРепубликеСрпскеиспуњаваусловезанаставакрада у школској 1994/95. години. ЗасједиштеФакултетаодређенајеЛукавица, општина Српско Ново Сарајево.
- Правни факултет, основан је Законом о Правном факултету, који је Народна скупштина Народне Републике Босне и Херцеговине усвојила 20. августа 1946. године.Министарство образовања, науке и културе Републике Српске је 30. новембра 1994. године утврдило да Правни факултет испуњава услове за рад и донијело рјешење којим му се одобрава рад, а сједиште Факултета је лоцирано у Илиџи.Правни факултет је од 1994. до 1996. године радио на Илиџи, да би, на основу Одлуке Вијећа Универзитета од 23. маја 1996. године, сједиште Факултета било премјештено на Пале.
- Стоматолошки факултет, данас функционише као студијски програм на Медицинском факултету. Министарствообразовања, науке и технологијеРепубликеСрпске 15.10.1993. годинедоносиОдлуку о наставкурадаСтоматолошкогфакултета у СарајевуРепубликеСрпске, сасједиштем у Србињу/Фочи.
- Универзитет у Мостару Републике Српске
На сједници Народне скупштине Републике Српске од 14. септембра 1992. године, донесена је Одлука о издвајању високошколских установа из Универзитета у Мостару[2], чиме је одлучено да се факултети и више школе чланице дотадашњег Универзитета у Мостару, издвајају из тог Универзитета и удружују се у Универзитет у Мостару Републике Српске. Универзитет у Мостару Републике Српске је престао да постоји наосновуОдлуке о организовањуУниверзитета у РепублициСрпској, наимеНароднаскупштинаРепубликеСрпскедонијелајеодлукудана 29. децембра. 1993. године о организовањууниверзитета у РепублициСрпској, чиме су Универзитети у Сарајеву, Мостару и Тузли Републике Српске, заједно са њиховим факултетима, академијама и вишим школама уједињени у Универзитет у Сарајеву Републике Српске. Осим наставног особља, које је прешло у Републику Српску, ни једна високошколска установа са Универзитета у Мостару, није се удружила у Унверзитете у Републици Српској.
- Универзитет у Тузли Републике Српске
На сједници Народне скупштине Републике Српске од 14. септембра 1992. године, донесена је Одлука о издвајању високошколских установа из Универзитета у Тузли[3], чиме је одлучено да се факултети и више школе чланице дотадашњег Универзитета у Тузли, издвајају из тог Универзитета и удружују се у Универзитет у Тузли Републике Српске.
Универзитет у Тузли Републике Српске је престао да постоји наоснову Одлуке о организовањуУниверзитета у РепублициСрпској, наимеНароднаскупштинаРепубликеСрпскедонијелајеодлукудана 29. децембра. 1993. године о организовањууниверзитета у РепублициСрпској, чиме су Универзитети у Сарајеву, Тузли и Мостару Републике Српске, заједно са њиховим факултетима, академијама и вишим школама уједињени у Универзитет у Сарајеву Републике Српске.Факултети Универзитета у Тузли Републике Српске су:
- Економски факултет, је основан када су три вијећа Скупштине општине Брчко 23. септембра 1976. године донијела, једногласно, одлуку да се у Брчком оснује Економски факултет који је до 1992. године радио у саставу Универзитета у Тузли. Након издвајања високошколских установа из Универзитета у Тузли, формално постаје организациона јединица у склопу Универзитета у Тузли Републике Српске, да би након кратког времена, уједињењем три универзитета, постао факултет у саставу данашњег Универзитета у Источном Сарајеву.
- Технолошки факултет, је обновио рад у Зворнику 1993/1994. годиненаосновуОдлукеНароднеСкупштинеРепубликеСрпске о издвајањувисокошколскихустановаизУниверзитета у Тузли. ТадашњинаставнипланстудијскогпрограмаХемијскоинжењерство и технологија као и кадровскуосновусучинилипрофесори и сарадницикојисудотадабилизапосленинаОдјељењу у Зворнику Технолошкогфакултета у Тузли.
- Универзитет у Бањој Луци
Универзитету у Бањој Луци поред већ постојећих факултета, и оних који су накнадно формирани кроз правни систем Републике Српске, придружен је и један факултет бившег југословенског Универзитета у Сарајеву. Народна скупштина Републике Српске на засиједању од 12. септембра 1992. године, доноси двије одлуке о промјени сједишта школских установа. Одлуком о промјени сједишта Шумарског факултета у Сарајеву[4],одређено је пресељење сарајевског шумарског факултета у Бањалуку и његово интегрисање у Универзитет у Бањој Луци.
Народна скупштина Републике Српске на засиједању од 12. септембра 1992. године, доноси двије одлуке о промјени сједишта школских установа. Одлуком о промјени назива и сједишта школе за унутрашње послове „Мијо Керошевић Гуја“ у Сарајеву[5], одређена је промјена имена школе у „Средња школа за унутрашње послове“, са сједиштем у Бањој Луци.
[1]Службени гласник Републике Српске, 17/92; сриједа 9. новембра 1992. године.
[2]Службени гласник Републике Српске, 17/92; сриједа 9. новембра 1992. године.
[3]Службени гласник Републике Српске, 17/92; сриједа 9. новембра 1992. године.
[4]Службени гласник Републике Српске, 16/92; сриједа 30. септембра 1992. године.
[5]Службени гласник Републике Српске, 16/92; сриједа 30. септембра 1992. године.
Марко Марјановић
Донирајте или се рекламирајте на „Срби у Босни и Херцеговини кроз епохе и судбине“ једином сајту на свијету који описује живот нашег народа на просторима БиХ од насељавања Срба у 7. вијеку до одбрамбено-отаџбинског рата а кроз призме политичке, културне и духовне историје.