Милош Мандић

Подели:
Из Википедије, слободне енциклопедије
Милош Мандић
Милош Мандић.jpg

Милош Мандић
Датум рођења 1843.
Место рођења Бихаћ
Османлијско царство
Датум смрти 20. август 1880.
Место смрти Сарајево
Аустроугарска

Милош Мандић (Општина Бихаћ, 184320. август 1880), српски новинар, учитељ који је радио на пољу српске просвејте. Био је велики познавалац српског језика на простору Босне и Херцеговине и радио на његовом очувању и оставио лијеп примјер српској омладини у то вријеме. Рођен је у Бихаћком срезу 1843. године, а умро је 1880. године у Сарајеву као чиновник у служби земаљске владе.

 

Биографија

Рођен у у Бихаћком срезу од оца Николе и мајке Василије. Још док је био млад са породицом се сели у село Мирковце, у Славонији, због оскудјевања са земљом за обрађивање. У Мирковцима је завршио основну школу, а како је испољио дар за науком наставља школовање у Винковцима гдје уписује гимназију. Из Винковаца прелази у Сремске Карловце гдје завршава два разреда више гимназије да би касније из одушевљења према српским школама прешао у Београд и завршава гимназију. Након тога уписује велике школе. Редовно је одслушао двије године права, да би због материјалних услова морао прекунути даље школовање.[1]

Након тога одлази у Нову Варош гдје је изабран од стране спрско-православне општине за учитеља у српској школи. Као учитељ у Новој Вароши ради двије године, а затим одлази у Пријепоље гдје такође ради као учитељ годину дана.

Видјевши да неће моћи да заврши школу праваон се одлучује да изабере дрзги животни позив који га одводи у новинарство, видјевши прилику да на тај начин сачува српски језик и традицију у служби отоманског царства. У његовом раду као новинара имаће велику улогу поп Симо Чајкановић, његов пријатељ и учитељ у Новој Вароши, којег је он имао прилике упознати током свог двогодишњег боравка. Та улога огледала се у томе што је поп симо , радећи као учитељ у Сарајеву, имао прилику да упозна власника штампарије и уредника листа „Сарајевски Вјесник“ који је излазио у Сарајеву на српском и турском језику. У то вријеме власник и уредник листа тражио је сараднике који би му помогли у вођењу листа „Сарајевски Вјесник“ , који би знао више језика. На препоруку попа Симе, Милош почиње да ради као сарадник у листу „Сарајевски Вјесник“.[2]

Убрзо након његовог доласка лист „Сарајевски Вјесник“ престаје да излази, а њега мијења службени лист отоманске владе „Босна“, који по угледу на „Сарајевски Вјесни“ излази на турским и српском језику. Касније ће поред уредничког посла у листу „Босна“ ступити у отоманску владу као тумач француског језика, њемачког језика, италијанског језика и турског језика. Ради у отоманској служби све до окупације 1875. године.

Оженио се 1867. године са Маром из Ратковића, са којом је имао шест синова и двије кћерке.

Након окупације наставља са радом у служби нове владе и као сарадник и уредник службених „Босанско-Херцегочких Новина“ све до 1880. године. Исте године је уврштен у ред чиновника гдје је аванзовао до подтајника земаљске владе. Умро је 20. августа исте године.

Милош је за вријеме своје службе дао велики допринос српској књижевности у то доба. Поред своје кратке учитељске каријере када је одгајао српску младеж у чисто српском духу имао је и велику улогу у промовисању и коришћењу чисто српског језика у службеним листовима и турске и аустроугарске владе. Такође, вели допринос је имао и када је у питању издавање српских уџбеника. Наиме, он је први који је приредио Буквар за српске школе са новим правописом који није постојао у то доба ни у Србији, које су штампане у листу „Босна“ 1868. године. Поред Буквара ту је још била и „Српска читанка“, „Мала свештеничка историја“ и књижица под називом „Нова знања“. Године 1869. издаје и први Босанско-српски календар у Сарајеву. Као уредник „Босанско-Херцеговачких Новина“ написао је рјечник “ Турцизми у Босни и херцеговини“ који је издала земаљска влада 1881. године. Допуњено издање тог рјечника појављује се 1895. године, а као издавач се појављује штампарија Шпиндлера и Лешнера под називом „Тумач“. Тиме је пречистио српски језик од турцизама.[3]

Донирајте или се рекламирајте на „Срби у Босни и Херцеговини кроз епохе и судбине“ једином сајту на свијету који описује живот нашег народа на просторима БиХ од насељавања Срба у 7. вијеку до одбрамбено-отаџбинског рата а кроз призме политичке, културне и духовне историје.
Подели:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *