Династија Котроманић је уз Немањиће једна од двије највеће и најпознатије српске средњовјековне владарске обитељи. Сходно томе, грб Котроманића у српској средњовјековној хералдици по важности одмах је уз грб Немањића. Котроманићи су за свој грб узели штит са љиљанима, који нису увијек имали исти распоред на штиту, али су свакако главно обиљежје Котроманића.
Симболика љиљана има јаке везе са хришћанством, а љиљан или крин симболизује Богородицу. На простору цијеле средњовјековне хришћанске Европе љиљан је био чест мотив на владарским и великашким грбовима. Што се тиче територија српских средњовјековних држава, љиљан је био приказиван и на црквама, фрескама, новцу и гробовима, а све то указује на вјерску симболику љиљана или крина.
Један од најстаријих приказа крина код Срба, јесте на гробним плочама код манастира Превлака из IX-X вијека. Разумљиво, јер се хришћанство међу Србима ширило са Јадранске обале према унутрашњости, а са њим и мотив љиљана:
Знамо да је велики утицај на српску културу извршила Византија, а Срби су од ње усвојили и вјерске и државне симболе, па тако поред двоглавог орла, оцила, усвојили су и симбол љиљана. Тако на новцу краља Милутина имамо стилизован љиљан:
Такође, кринова круна из ћивота св. Симеона, датује се између 1350-1370:
Грб властеоске породице Бућа (Бућић) из Котора, која је давала протовестијаре (министре финансија) цару Душану, цару Урошу, кнегињи Милици, деспоту Стефану и краљу Твртку, такође има љиљан у грбу, као и боје жуту и плаву којима су најчешће заступљене на реконструкцијама грба Котроманића:
Треба додати да нису тачно познате боје грба Котроманића, тако поред жуто плаве, постоји и верзија са црвеним штитом, бијелом дијагоналном линијом и златним љиљанима:
Преко Рашке, Зете и Хума владари и властела средњовјековне Босне преузели су симбол љиљана али и двогрбог орла, што јасно указује на везе са Немањићима. Прије него што ће се обитељ Котроманић уздићи до трона српског краљевства, њихов грб није садржио љиљане а то се види и са печата бана Стефана II Котроманића на којем нема љиљана:
Љиљана нема ни на печату Твртка Котроманића док је још био бан:
Међутим, када се Твртко у манастиру Милешева 1377. године крунише за српског краља, на његовом печету видимо грб Котроманића с љиљанима и грб Немањића двоглавог орла:
Твртко је овим вјероватно желио да истакне да је он легитимно насљедник Немањића и њихове државе, додајући ту и свој грб и традицију босанске државе. Твртко је, дакле тиме истакао јединство двије српске државе, Рашке и Босне, без обзира што је у договору са Лазаром и осталим српским великашима препустио већину територије источно од Дрине њима, као обласним господарима.
То јединство најбоље ће се манифестовати за вријеме Косовске битке, када је Твртко, сматрајући да је његово краљевство нападнуто, послао на Косово свој одред под вођством Влатка Вуковића Косаче.
За разлику од стилског приказа на печату, Твртко је на свом златном динару приказао грб Котроманића са штитом пресјеченог дијагоналном траком са круном:
Краљевски печат Котроманића неће се мјењати ни за вријеме Твртковог насљедника, краља Стефана Дабише Котроманића. На његовом печату ће такође бити и грб Немањића – двоглави орао, и грб Котроманића – штит с љиљанима:
Краљ Стефан Остоја Котроманић за вријеме своје прве владавине такође ће имати исти грб, као и приказ двоглавог орла поред љиљана на своме печату.
Твртко II Котроманић са грба избацује љиљане, а послије његове прве владавине на трон се опет успиње Остоја који у штит ставља кринову круну:
За вријеме своје друге владавине Твртко II Котроманић ће на Остојин грб додати прво слово свога имена, па ће његов грб изгледати овако:
Твртка II наследиће син Стефана Остоје, Стефан Томаш Котроманић, и он ће извести измјене у грбу додајући му своје иницијале ST:
Последњи краљ из обитељи Котроманић, Стефан Томашевић Котроманић, користиће грб Стефана Остоје са криновом круном на штиту. Млетачки сликар Јакоп Белини на својој слици “Христос с донатором“ из 1460. године, преставио је Стефана Томашевића Котроманића са црвеном одеждом на којој су сликани златни љиљани:
На гробу жене Стефана Томаша Котроманића, Катарине Вукчић Косача, који се налази у Риму, стоји и њен грб на којем се, између осталога, налазе и кринове круне:
Када све пажљиво сагледамо, видимо да су Котроманићи наслиједили Немањиће и то су видљиво истицали. Занимљиво је да босански банови немају на грбовима љиљане, него тек од проглашења Твртка I за краља, они се појављују као знамење Котроманића. Пошто се он крунисао за краља у Милешеви по православном обреду, јасно нам је и одакле су Котроманићи примили овај симбол.
То свакако и из тога што су љиљани симбол и краљевске власти „дароване“ од Бога, а под заштитом Богородице. Код Срба средњег вијека култ Богородице био је најпоштованији, а међу Србима га је раширио Свети Сава послије свога повратка са Свете горе.
Чак су и припадници „цркве босанске“ који још у историографији важе за јеретике, поштовали култ Богородице, на што је свакако утицала и Хумска епископија послије потпадања Хума под власт Котроманића.
На многим стећцима по Босни и Херцеговини налазе се и стилизовани уклесани љиљани. Дакле, од Византије, преко Рашке, Зете, Хума симбол љиљана се проширију и на Босну.
Борис Радаковић
Донирајте или се рекламирајте на „Срби у Босни и Херцеговини кроз епохе и судбине“ једином сајту на свијету који описује живот нашег народа на просторима БиХ од насељавања Срба у 7. вијеку до одбрамбено-отаџбинског рата а кроз призме политичке, културне и духовне историје.
Питање за администратора:
Твртко је дакле био краљ Српских држава с Лазар кнез?
Јел Твртко послао одред или целу војску на Косово?
И од када Срби користе латиницу јер је на златнику и грбу латиница?
Твртко је био краљ Србије и Босне, Лазар је био кнез. Босански владар је послао одред под Влатком Вуковићем који је чинио једно крило Лазареве војске. За ово треће не знамо али распитаћемо се. Велики поздрав!
на златнику је латински натпис зато и јесте латиницом, јер се много трговало са латинским градовима, а и латински језик је један од два главна језика у средњовјековној Европи. Што се тиче грба то је због јаког утицаја Угарске у БиХ и због појачаних активности римокатоличке цркве. Све домаће повеље босанских владара и властеле писане су на српском језику и ћирилицом и то је једино право писмо Срба у БиХ. Међутим, нека писма су писана на латинском језику и тад се пишу латиницом, а таквих примјера имамо нпр. и код цара Душана.
Админ 2.
nijedna, a kamoli SVE povelje bosanskih vladara nije napisana na cirilici, a pogotovo ne na srpskom jeziku koji tada nije ni postojao (svako iole obrazovan zna da je srpski knjizevni jezik nastao tek u 19. stoljecu)… Ne samo Kotromanici, nego NIKO od bosanskih vladara nije koristio cirilicu, niti je u Bosni cirilica ikada bila sluzbeno pismo, nego je bila i ostala pismo koje je koristilo samo pravoslavno svestenstvo. U Bosni je jos od RImljana bila prisutna latinica, zatim je nakon pojave glagoljice na jadranskoj obali nastala bosancica (kombinacija glagoljice iliti hrvatske cirilice i latinice), a nakon prodora Osmanlija i pada Kraljevine Bosne, krajem 15. pocetkom 16. stoljeca nastaje i arebica – arapsko pismo koje su Bosnjaci fonetski prilagodili bosanskom jeziku. Tada nastaje i alhamijado knjizevnost kao nepobitni dokaz postojanja knjizevnog bosanskog jezika jos u to vrijeme, a 1631. je stamapan i izdan prvi bosansko-turski rjecnik (Uskufijev rjecnik)… konkretno za vrijeme vladavine dinastije Kotromana (a to su samo Stipan I, Stipan II i Tvrtko I, dok su ostali koji su slijedili bili samo kopilad i uzurpatori koji nisu imali nista sa plemenitim rodom Kotromana), dakle u 14. stoljecu, koristena je prvenstveno latinica, ali i bosancica, sve ovisno kome je dokument bio namjenjen. http://makdizdar.ba/pismenost-srednjovjekovne-bosne/
У тексту са линка који сте подјелили испод вашег коментара, јасно пише да се користила ћирилица у Босни и Хуму, једино што аутор тога текста њу назива босанчицом, што је назив новијег датума којег користе неки истраживачи, а није из средњег вијека.
bosancica i bugarska/srpska cirilica nisu isto pismo i autor kada je napisao bosancica on je mislio – bosancica!
ponavljam jos jednom da su glagoljica, bosancica i bugarsko-srpska cirilica tri razlicita pisma… i jos jednom ponavljam da prije 19. stoljeca nije postojao srpski knjizevni jezik… postojao je staroslavenski iz kojeg su nastali svi juznoslavenski jezici od slovenackog na sjeveru do makedonskog na jugu. Takodje nisu postojale ni nacije koje su takodje tekovina 19. stoljeca. Srbija kao ime drzave se takodje prvi put u istriji pojavljuje u 19. stoljecu.
Ajd sto lazete i obmanjujete druge u dokazivanju da mi nismo vi i obrnuto ali kako ste losi u falsifikovanju istorije pa to je tuzno … 1631 i Uskufi ??? Pa Muhamed Hevaji Uskufi je jezik kojim je pricao nazivao srpskim , jel znate jos jedno nejgovo delo sem ovog recnika ? Evo ja cu vam pomoci : “Ilahije na srpskom jeziku“ ili npr. “ Poziv na veru na srpskom jeziku “ .
Stipan , Stipan I ko su ti ??? Zasto su uzimali imena Stefan ?
I naravno pitanje svih pitanja kako je glasila Tvrtkova titula posle krunisanja ?
ispravnije je reći porodica nego obitelj
Porodica ne Obitelj Kotromanić nije SrBska Dinastija već Bosanska
Ljiljani se koriste i pre Kotromanića i pre Milutina i nemaju veze sa Vizantijom
Bosna nije SrBska država kao ni Raška koji se nisu nazivali Srbima
Srbi se nigde u 7. Veku nisu doseljavali već su oduvek bili tu
Srbi u BIH nepostoje, mogu biti samo Bosanci pravoslavci, niti imaju veze sa Srbima već su večinom slovizirani Vlasi pravoslavci
Kad već jedete govna onda se informišite i pročitajte nešto pre Načertanja i SrBskih!
Ustanaka!
Bosančica (koje glupo ime) je bila pre Glagolice Koja je nastala Iz Bosanskog pisma kao i čirilica
Povelje su pisane na Bosanskom jeziku a ne SrBskom koji je nastao Iz Hercegovačkog (pitaj Vuka)
A Srbi kao i svi ostali govore staroslovenski jezik u to vreme itd itd…