РУСКИ ДОБРОВОЉЦИ У ВОЈСЦИ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

Подели:

Војска Републике Српске у огромној већини била је састављена од припадника српског народа. У њој је био и одређен број Бошњака (Муслимана), Хрвата, Рома, Украјинаца, и других народа који живе на територији Републике Српске. Српском народу у БиХ у помоћ су дошли и добровољци из других земаља, пре свега православних, који су осјетили борбу српског народа као своју борбу. Најбројнији међу њима били су Руси. Неки од њих су своје животе уградили у темеље Републике Српске. Већина руских добровољаца борила се на просторима источне Босне. У Вишеграду се налази централни споменик подигнут  погинулиим руским добровољцима. У част руских добровољаца доносимо вам серију фотографија посвећених њима. Фотографије су преузете са странице Војска Републике Српске.

 

Околина Вишеграда,мај 1993.године

Трећи руски добровољачки одред (Сарајево)

Руски добровољци на сарајевском ратишту

Добровољац у ВРС, Борис Пичугин,Трново 1995.

2. Херцеговачка ЛПБР ВРС.Борци код Коњица.
Руски добровољац Сергеј Сухарев.

Трећи Руски добровољачки одред (Сарајево)

3 РДО.Слијева: Анатолиј Астапенков, Борис Неоменко и А. Кравченко.

Руски добровољац у ВРС,Михаил Клевачев.

Олег Дмитријевич Бондарец
Рођен 4. априла 1969. г. у Кијеву (Украјина). Православни Рус.Од 1994. године ратовао у саставу српских одреда у Сарајеву (“Бели вукови”, батаљон на Добрињи). Погинуо 20. новембра 1995. г. у Озренској улици. Сахрањен на војничком гробљу с. Доњи Милићи (Српско Сарајево).

Виктор Заплатин, командант добровољачког козачког батаљона у ВРС.

Генадиј Петрович Котов, рођен 1960 г. у Волгограду,командовао козачким одредом ВРС. Упао у засједу, погинуо 09.02.1993. код Вишеграда, гдје је и сахрањен у војничком гробљу. Године 1994, тијело је пренијето у Волгоград, гдје живе његова удовица и дјеца.

Михаил Викторович Трофимов
Рођен 16.02.1963. у Дивногорску, Краснојарска област. Командовао Другим РДО у ВРС. Рањен у Датељи код Праче, а умро у болници Коран на Палама 07.07.1993. године. Официр, ветеран рата у Авганистану. Каскадер филмског студија у Одеси.

Десјатов Виктор Николајевич

Рођен 12. јануара 1955. године. Питомац дјечијег дома. Учествовао у раду Козачке организације. Ратовао у Придњестровљу.У последње вријеме живио у граду Јекатеринбургу. У Републици Српској од марта 1993. године. Ратовао у саставу 2. РДО (Горажде) и 3. РДО (Јеврејско гробље-Српско Сарајево). Јуначки погинуо 6. јануара 1994. године извлачећи трудницу под снајперском паљбом на Јеврејском гробљу-Српско Сарајево. Сахрањен на војничком гробљу с. Доњи Милићи (Српско Сарајево).

Сафонов Владимир Васиљевич

Владимир Васиљевич је рођен 30.маја 1957.године.Био је морнарички официр, имао је чин капетана друге класе. Његово последње пребивалиште било је у Санкт Петербургу. У Републици Српској је од фебруара 1993. године ратовао у саставу Гораждинске бригаде. Херојски је погинуо у одбрани врхова Заглавак и Столац 12. априла 1993. године. Сахрањен је на војном гробљу у Вишеграду (Република Српска).

Петраш (Јуриј) Сергејевич

Рођен у Бјелорусији 1967. Припадник Одреда „Бели вукови“ ВРС. Погинуо 11. октобра 1995. у рејону горе Хум (Трново). Сахрањен на Војничком гробљу у Миљевићима.

Андреј Николаевич Нименко

Рођен 10. септембра 1971. у Санкт Петерсбургу. Служио као митраљезац у Другом РДО. Погинуо 3. децембра 1992. у Вишеграду (Орлова гора), за вријеме операције ослобађења рејона Почивала. Имао је само 21 годину. Сахрањен на војничком гробљу у Вишеграду.

Александар Саша Кравченко, један од млађих руских добровољаца у редовима ВРС. Родом из Казахстана. Први пут тешко рањен у главу на Заглавку код Вишеграда  априла 1993, а други пут у ногу на сарајевском ратишту 1994.
Послије рата се оженио и има кћер и четири сина, од којих је тројици дао српска имена. Ратовао је са Србима на Косову као добровољац.

Сергеј Владимирович Мeлешко

Рођен је 29.06.1965. године у Минерални Води, Ставропољска област, Русија.Професор немачког и француског језика. Био специјалац у полицијским снагама у граду Риги, Летонија. У БиХ од почетка јесени 1992. год. Ратовао у саставу Првог РДО (Билећа,Требиње). Погинуо у оклопном возилу 30.09.1992. код Фазлагића Куле код Гацка од противтенковске мине.Сахрањен је у Билећи. О њему и погинулом Момиру Милошевићу написана је пјесма уз гусле. Његовом оцу Владимиру постхумно уручен Орден заслуга за народ. Био ожењен, има кћерку Аленку. Његово име урезано на српском спомен обиљежју у Билећи.

Ратна 1994. година.
Гробље у Доњим Миљевићима (Сарајево) – Руски добровољац Александар Шкрабов, сједи поред гроба свог ратног друга из 3. Руског добровољачког одреда Војске Републике Српске. Само неколико мјесеци касније, Шкрабов је сахрањен на истом овом гробљу. Погинуо је 4. јуна 1994. године током битке за Мошевићко Брдо, када га је метак погодио у врат.

На коти Заглавак код Вишеграда, април 1993.

Руски добровољци у 1. подграбском батаљону, 1. романијског ПБР ВРС

Командир 3. РДО  Александар Шкрабов, звани Саша Рус.

2. руски добровољачки одред.

Сјећање на јунаке битке на Заглавку код Вишеграда. Други добровољачки руски одред.

3. руски добровољачки одред у саставу ВРС. Сарајево 1993. године.

Руски добровољци у ВРС. Вишеград 1992. године.

 

Донирајте или се рекламирајте на „Срби у Босни и Херцеговини кроз епохе и судбине“ једином сајту на свијету који описује живот нашег народа на просторима БиХ од насељавања Срба у 7. вијеку до одбрамбено-отаџбинског рата а кроз призме политичке, културне и духовне историје.
Подели:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *