„ГЛАС СРПСКЕ“ ЗАПИСИ ИЗ АРХИВА – Штампа у Босанској Крајини (1906-1941): Нова штампа режимски лист

Подели:

20160724225346_214210

25.07.2016 08:53 | Мр Бојан Стојнић,

„Нова штампа“ је политичко-информативни лист. У почетку је власник и издавач листа био бањалучки штампар и књижар Звонимир Јовић (бр. 1-121), а касније Милан М. Косановић (бр. 122-471), а одговорни уредници Бранислав Лазичић, Јозо Дефранчески и Милан М. Косановић. Лист је почео да излази 17. јула 1930. у Бањалуци.

Лист је заступао „интересе Врбаске Бановине и бановинског становништва“. Био је то режимски лист, који је стајао на позицијама шестојануарског режима. Краљевска банска управа Врбаске бановине је обилато помагала лист, радећи на његовом представљању и придобијању претплатника.

У уводнику првог броја, под насловом „С временом“, лист је формулисао свој циљ и задатак: „… да обавјештавамо Бановину о догађајима у држави и свијету, а државу о догађајима и животу у Бановини“, настојећи да скрати „велики размак времена у очекивању вијести, који је везан за пут од Београда или Загреба до Бања Луке“ и „да се бар још исти дан сазна оно, што се је у свијету догодило“. „Нова штампа“ требало је да буде „писани докуменат и изражај једног периода у којем се наш крај почео развијати у једном одређеном правцу, систематизованом и модерном“.

Нова штампа је настојала да читаоце обавјештава о свему важнијем што се дешавало у Југославији и свијету, у чему је углавном успијевала.

Садржај листа био је разноврстан. У уводнику је редовно доношен чланак са коментаром важнијих догађаја у Врбаској бановини и Краљевини Југославији, а у рубрикама „Градске вијести“ и „Вијести из Бановине“ приказивани су важнији догађаји из живота Бањалуке и других мјеста Врбаске бановине. У рубрици „Из свијета“ регистровани су укратко значајни догађаји у свијету. Рубрика „Спорт“ највише се бавила фудбалом. Посљедња страна листа је испуњена огласима и рекламама.

Међу сарадницима листа били су и Исаије Митровић и др Васо Глушац. Лист је престао да излази 31. марта 1932. због финансијских тешкоћа. Укупно је изашао 471 број.

У почетку је излазио сваким даном, осим недјеље, а касније четири пута недјељно. Штампан је ћирилицом и латиницом, на фолио формату (48 цм), у Штампарији Звонимир Јовић & Ко у Бањалуци. Сваки број је пагиниран засебно, обично четири стране.

Позоришни годишњак Народног позоришта Врбаске бановине

Позоришни годишњак Народног позоришта Врбаске бановине је илустровани информативно-умјетнички позоришни лист. Издавач листа било је Народно позориште Врбаске бановине у Бањалуци. Лист је штампан ћирилицом и латиницом, на кварт формату, у Штампарији Звонимир Јовић у Бањалуци. Изашао је само један број на 22 стране за прву сезону Народног позоришта (1930/31).

„Наша смотра“

„Наша смотра“ је била информативно-привредни и културно-забавни тједник. Издавач и одговорни уредник листа био је Абдулах Ш. Алијагић. Лист је једанпут недјељно излазио у Дервенти, од 12. јуна до 1. јула 1931. у три броја. Штампан је латиницом у Тискари Јосипа Лаја у Дервенти.

„Ровер“

„Ровер“ је „лист бањолучког клуба брђана“. Власник листа био је штампар Стојан Ковачевић, а уредник Ладислав Кончар. Ковачевић је од трећег броја (новембар 1931) био и одговорни уредник. Први број изашао је 1. октобра 1931. Лист је излазио једном мјесечно. Штампан је на апарату са воштаном матрицом, ћирилицом и латиницом, на фолио формату (46 цм), у Шапирографији Стојана Ковачевића у Бањалуци. У 1932. промијенио је формат у 4о. Престао је да излази 1. маја 1932, послије деветог броја.

„Илустровани бањалучки тједник“

„Илустровани бањалучки тједник“, иако није штампан у Бањалуци, може се сматрати бањалучким листом, због тога што је обрађивао тематику која се односи на Бањалуку. Као посебно издање загребачког „Илустрованог тједника“, лист је на једној до двије стране доносио вијести из живота Бањалуке. Власник и издавач листа био је Фрањо Бекер. У почетку је одговорни уредник листа био Иван Боранић, а затим Милан Лесковац. Први број изашао је 29. новембра 1931.

Лист је излазио једанпут недјељно. Штампан је латиницом, на кварт формату, у загребачкој Тискари Драгутина Бекера. Престао је да излази 13. фебруара 1932, послије 11. броја.

„Бубањ“

„Бубањ“ је шаљиви лист. Власник и одговорни уредник листа био је Дервиш Нуркић. Лист је штампан ћирилицом и латиницом, на кварт формату, у Штампарији Гертруде Ловрић у Босанској Градишци и Штампарији Звонимир Јовић и Комп. у Бањалуци. Излазио је у Бањалуци од 17. марта до 7. априла 1934, недјељно једанпут. Изашла су свега три броја.

Мр БОЈАН СТОЈНИЋ, архивски савјетник, директор Архива Републике Српске

http://www.glassrpske.com/plus/istorija/ZAPISI-IZ-ARHIVA-Stampa-u-Bosanskoj-Krajini-1906-1941-Nova-stampa-rezimski-list/214210.html

Донирајте или се рекламирајте на „Срби у Босни и Херцеговини кроз епохе и судбине“ једином сајту на свијету који описује живот нашег народа на просторима БиХ од насељавања Срба у 7. вијеку до одбрамбено-отаџбинског рата а кроз призме политичке, културне и духовне историје.
Подели:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *