КОМУНИСТИ ПРОТИВ МОШТАНИЦЕ: Народ је стао на страну манастира

Подели:

На посебној мети дубичких комуниста налазио се манастир Моштаница који је обновљен 1949. године. Свега неколико мјесеци након обнове јеремонаху Дамаскину (Вечанском) нанесене су тешке физичке повреде. Љекари у Босанској Дубици установили су фрактуру лобање и потрес мозга. Организован напад на манастир десио се четири године касније, уочи Преображења Господњег 1953. године. Комунисти су неколико дана, уочи Преображења, дијелили летке по селима у којима се народ опомињао и позивао да не иде тога дана на традиционални збор код манастира. У лецима се збор називао назадним и заосталим. Два дана прије збора, 17. августа, манастир је каменован, а сљедећег дана након одслуженог бденија, када се народ разишао, услиједио је напад на монахињу Гаврилу и црквењака Николу. Група комуниста покушала је да убије јеромонаха Дамаскина, који се успио сакрити у оближњи грм. Не нашавши га сав бијес су искалили на свештенику Светозару Лотини из Хрватске Дубице, којем су чупали браду и шишали косу, а затим су га претукли и полили нафтом. Лотина се потом босоног и наг запутио у Хрватску Дубицу, док су му поједини мјештани кријући се од комуниста помагали.

Након мучења свештеника Лотине нападачи су се вратили у манастир гдје су уништавали све што им је доспјело под руку. Поломили су крстове, исјекли епитрахиљ, поцијепали требник, уништили црквене књиге, исјекли су конопце са звоника, а цркву умазали мућковима. Међутим, оно што се десило сљедећег дана показало је да процес стварања новог идентитета, како су комунисти замислили, није текао према плану. Упркос нападу и лецима, хиљаде људи је дошло на Преображење. Кад су сазнали шта се догодило цијели дан су звонили, улазили у манастир и палили свеће, сакупљали поломљене ствари и чистили зидове што је био својеврстан тихи пркос властима у Дубици. По ријечима књижевника Рајка Крнете „народ је стао на страну манастира“.

Свега годину дана након напада на манастир Моштаницу, босанско-дубички комунисти су се у „Бањалучким новинама“ хвалили како су постигли значајан напредак у васпитању и образовању омладине. Лазо Крнета, секретар среског комитета Савеза комуниста Босанске Дубице, изјавио је да је остварен значајан културни напредак у Босанској Дубици, посебно код омладинаца који се сада окупљају око домова културе, а „врло мало или готово никако на црквеним зборовима“.

 

Из књиге Марка Јанковића „Дубички 20. вијек“, Бања Лука, 2018.

Донирајте или се рекламирајте на „Срби у Босни и Херцеговини кроз епохе и судбине“ једином сајту на свијету који описује живот нашег народа на просторима БиХ од насељавања Срба у 7. вијеку до одбрамбено-отаџбинског рата а кроз призме политичке, културне и духовне историје.
Подели:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *