МИЛАН ТЕПИЋ: „Стопама предака први је корачао“

Подели:

Стопама предака први је корачао Милан Тепић, Дубичанин, рођен у Комленцу уочи Савиндана, 26. јануара 1957. године. Основну школу завршио је у Комленцу и Дубици, а затим уписао гимназију „Мира Цикота“ у Дубици. Након одбрањеног матурског рада уписао је Техничку војну академију у Загребу коју је успјешно завршио. У редове ЈНА званично је ступио 26. септембра 1980. године. Погинуо је 29. септембра 1991. у Беденику током борби са припадницима ЗНГ којима није желио да препусти складиште муниције. На сједници Предсједништва СФР Југославије, одржаној 19. новембра 1991, одликован је Орденом народног хероја. У образложењу за ову одлуку стоји:

„У догађајима у Хрватској мајор Тепић затекао се на дужности начелника техничке службе гарнизона ЈНА у Бјеловару. У циљу спречавања да складиште са великом количином наоружања и других убојних средстава падне у руке усташким формацијама веома је одговорно, благовремено и комплексно организовао његову одбрану… Када је оценио да неће моћи одбранити складиште, а да би спречио његово заузимање и заробљавање велике количине наоружања и других убојних средстава, одлучио се за његово уништење дизањем у ваздух“.

Мотиви за овај херојски чин углавном се вежу за официрску част, те се у медијима, интернету и уопште у поп-култури може пронаћи његова реченица: „Једанпут људи дају ријеч, она остаје или се погази. Ја сам дао ријеч да ћу да браним ову земљу ако јој буде тешко“. Мало је позната чињеница да је Милан Тепић за семинарски рад у дубичкој гимназији изабрао тему „Баћинске кречане“, које су биле дио система логора Јасеновац, гдје је 60-их година XX вијека пронађена масовна гробница са 6.774 лобање. Поред тога што ово није била пожељна тема за једног средњошколца, Тепић је истрајао и успјешно одбранио рад. Слободно можемо поставити питање да ли су поред чојства и официрске части још неки фактори битно утицали (као што је искуство претрпљеног геноцида) на Тепићеве поступке 29. септембра 1991. године?!

 

Преузето из књиге Марка Јанковића, „Дубички 20. вијек“ Бања Лука, 2018.

Донирајте или се рекламирајте на „Срби у Босни и Херцеговини кроз епохе и судбине“ једином сајту на свијету који описује живот нашег народа на просторима БиХ од насељавања Срба у 7. вијеку до одбрамбено-отаџбинског рата а кроз призме политичке, културне и духовне историје.
Подели:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *