ПОДИЖИМО ВОЋЊАКЕ ПА МАКАР И ПРИСИЛНИМ СРЕДСТВИМА – „ВРБАСКЕ НОВИНЕ“ (1935)

Подели:

Спасавајте сељака

Врбаска бановина је најзапуштенија, нарочито њен јужни део. Све акције одозго, да се сељак унаприједи, свршиле су се углавном на расписима, према оној народној: „Ја псу, пас репу, реп длаци, длака заплака“.
Већ десетак година води се кампања за подизање воћарства. Резултат – неколико воћњака, које су подигли варошани, а сељак ништа.


Не само да је воћарство данас за сељака најрентабилније, него ће без интензивног засађивања воћа извјесни крајеви за 10–15 година постати пустолина и го крш.


Па зашто не иде овај посао? Зар су сви сељаци толико назадни да воле просити него примити једну новину? Одговарам категорички да нису, да их има доста бистрих и напредних, па чак врло предузимљивих. Па што они не почну, послије ће и други примити, кад виде да је добро и да се рентира? Не могу! За ово постоје два крупна разлога и докле се они не отклоне – све је узалуд.


Први је разлог: народна правна свијест о воћу, према њој воћка уопште није имовина него божије давање. Сељак појединац који сади данас ма какву воћку, сади је за сеоску дечурлију па чак и одрасле – само не за себе. Врло ријетко воћке по нашим селима ријетко уопште дозрију. А сваке године послије овакве бербе изгледају као да је кроз њих прошла Поћорекова војска.

П. А. Гаковић

Врбаске новине, Бања Лука, бр. 783, 16. августа 1935, стр. 1.

Донирајте или се рекламирајте на „Срби у Босни и Херцеговини кроз епохе и судбине“ једином сајту на свијету који описује живот нашег народа на просторима БиХ од насељавања Срба у 7. вијеку до одбрамбено-отаџбинског рата а кроз призме политичке, културне и духовне историје.
Подели:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *